Jak co roku,  od 10 lat przez cały październik we wszystkich państwach Unii Europejskiej odbywają się wydarzenia, których celem jest podniesienie świadomości o znaczeniu  cyberbezpieczeństwa, promowanie bezpiecznego korzystania z Internetu oraz nowoczesnych technologii wśród szerokiej grupy użytkowników. Tematem przewodnim tegorocznej kampanii było: ransomware - złośliwe oprogramowanie, które blokuje dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych i phishing – metoda oszustwa, w której cyberprzestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji.

Nasza szkoła włączyła się do Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa poprzez zajęcia na informatyce w klasach 5-8 SP, panele dyskusyjnie i prezentacje projektów w klasach II i III  LO oraz akcję informacyjno-plakatową dostępną przez cały miesiąc przy pracowniach informatycznych. Uczniowie zgodnie podkreślali, że nic nie pomoże, jeśli  użytkownik w sieci Internet nie zachowa czujności i ostrożności.  Niestety pośpiech, brak myślenia to  zachowania, które niosą za sobą ryzyko związane ze „złapaniem się” w pułapki, które coraz odważniej zastawiają cyberprzestępcy. Dlatego tak ważne jest uwrażliwianie i podnoszenie poziomu świadomości na temat mechanizmów stojących za incydentami cyberbezpieczeństwa oraz metodami walki z nimi.

Wszystkim, którzy włączyli się do akcji szkolnej serdecznie dziękujemy.

Nauczyciele informatyki.